Dolgu Maddeleri

Yaşın ilerlemesi ile birlikte gelişen kırışıklık ve istenmeyen çizgilerden kurtulmak ve yüzü biçimlendirmek ve şekillendirmek için yapılan tıbbi yöntemlerin birisi da dolgu maddeleridir.Bu tıp uygulamalarda esasen cildin yapısında bulunan yalnız zamanla azalan ve vücut tarafından doğal olarak kabul edilen dolgu maddeleri cilt altına enjekte edilir.
 
Her şeyden önce dolgu yağ enjeksiyonu yapılacak olan bölgeler,kırışıklıklar,çukurlar,zamanla hacim azalması görülen noktalar göz önüne tutularak yüze en çok gidilebilecek şekil ve biçim seçilir ve tedavi planlaması bu doğrultuda olur. hekimin teknik bilgi ve eğitimi yanı sıra estetik anlayış ve zevki de bir araya gelince mükemmel ve kusursuz sonuçlar ortaya çıkar.
 
Dolgu maddelerin avantajları
Dolgu madde enjeksiyonları son derece pratiktir uygulamalar ortalama 15-30 dakika gibi kısa sürelerde gerçekleşir.Uygulamalar ağrılı olmadığından lokal ve ya genel anestezi gerektirmez ancak hasta istediği takdirde uygulamadan önce lokal anestezik kremler kullanılabilir Kişinin sosyal hayatını ve işe gitmesini etkilemez,öğle arası tatillerde bile yapılabilir İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir ve sonucu görmek için beklemek gerekmez uygulamadan sonra her hangi bir özel bakıma ihtiyaç yok.
 
Dolgu maddeleri en çok hangi bölgelerde tercih edilir?
   Nazolabial çizgiler( Burundan dudak yan taraflarına uzanan Çizgiler )
   Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler( Marionette Çizgiler )
   Dudak üstündeki mimik çizgiler( Perioral Çizgiler )
   Derin sivilce ve yara izleri
   Dudak dolgunlaştırma
   Elmacık kemiği ve yanak
 
Dolgu madde çeşitleri
Geçmiş zamanlardan bu güne kadar farklı özellikleri olan dolgu maddeleri üretilmekte,bunlar genel olarak kollajen ve kollajen türevleri,sentetik maddeler,ameliyat dikiş ipliklerinde kullanılan vicryl,en çok kullanılan hyalüronik asit ve hastanın kendi vücudundan alınan yağlar diye sınıflandırılabilir.Genel olarak maddelerin kalıcılık süresi,yüzün doğal ifadesini koruması,vücutla uyum içersinde olması ve yüz ve vücutta alerjik reaksiyona neden olmaması göz önüne tutulması gereken temel özelliklerdir.
 
Yağ enjeksiyonu
Liposuction ameliyatlarında ,vücuttan alınan yağ,ince iğne kullanılarak yüz bölgesindeki kırışıklık ve çukurları enjekte etme esasına dayanır.
 
Oldukça yaygın olarak kullanılan bu yöntemin olumlu sonuç verebilmesi için uygulayan uzman hekimin tekniği ve tecrübesi çok önemlidir.Yüze verilen yağ ,kişinin kendi dokusu olduğu için alerjik reaksiyon yapmaz ve işlemden önce test gerekmez.Zamanla birlikte yağ eriyebildiğinden işlem ortalama 6-12 ayda bir tekrarlanmalıdır.
 
En çok sorulan sorular
 
Dolgu madde uygulamaları ne kadar sürer?
Tek seansta ortalama 15-30 dakika sürer,kullanılan dolgunun niteliği ve kişinin cilt yapısına göre etki ortalama 6-12 ay devam eder.
 
Ağrı yapar mı?
Kişiye rahatsız edecek bir ağrı ve ya acı yapmaz,istenilirse uygulamadan 3o-60 dakika önce uyuşturucu krem sürülebilir.
 
Yüzümün ifadesi değişir mi?
Estetik uygulamalarımızda doğal görüntüden yana olduğumuzdan ,kişinin yüz ifadesini değiştirecek herhangi bir uygulama yapılmaz.(ancak hasta kendi isteği ile çok doğal olmayan görüntü tercih edebilir)
 
İşe gitmeme etkileyecek her hangi bir durum olur mu?
Sosyal hayatınızı ve işe gitmenizi her hangi bir şekilde etkilenmez.
 
En çok hangi dolgu maddeler tercih edilir?
Kırışıklıkların derinlik ve durumuna göre değişir,restylane,parlane,juvederm,teosyal,new fill.....
 
Dudak dolgunlaştırma
Dudak yapısı ince olduğunda ve ya dudaklar daha belirgin tercih edildiğinde uygulanabilecek tıbbi bir yöntem uygulama tek seansta gerçekleşir ve ortalama 15-30 dakika sürer uygulamadan önce bölgeye anestezik etkili krem sürülür ve bir süre için bekletilir.
 
Dudak çizgilerin içine ve dudak yapısına dolgu maddesi enjekte edilir ve bu sayede dudak çizgisi belirginleşir v dudaklar daha dolgun görülür doğal görüntü tercih edildiğinde tamamen doğal bir şekilde dudaklar dolgunlaştırılır her hangi bir yan etkisi yoktur etki ortalama 6-12 ay sürer son derece pratik bir yöntem uzman hekim tarafından muayenehane şartlarında gerçekleşebilir.


 

 

 

Dora Klinik Ana SayfaSayfa Başı